Πρόγραμμα Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου «Ο χρόνος στο Θέατρο. Θεατρική Μνήμη ενός Άχρονου Παρόντος» «

ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

«Ο ΧΡΟΝΟΣ ΣΤΟ ΘΕΑΤΡΟ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΜΝΗΜΗ ΕΝΟΣ ΑΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ»

 

ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

Πρόεδρος: Θόδωρος Γραμματάς

Μέλη:Βασιλική  Πάτσιου

Γεωργία Καλογήρου

Σάββας Πατσαλίδης

Μαρία Δημάκη – Ζώρα

 

ΟΡΓΑΝΩΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ 

Πρόεδρος: Σίμος Παπαδόπουλος

Μέλη: Τάκης Τζαμαργιάς,

Αλεξία Παπακώστα

Αφροδίτη Ανδρέου

Ιωάννα Μπλούτη

Γραμματεία

Κυριακή Παπαλεωνίδα – Μαργαρίτα Βασιλάκη

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πέμπτη 23 Μαΐου 2019

 

Εγγραφή συνέδρων 9:00-10:00

10:00 – 10:30 Χαιρετισμοί από τους:

  • Πρύτανη του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο
  • Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Αγωγής, καθηγητή Θωμά Μπαμπάλη
  • Πρόεδρο του Π.Τ.Δ.Ε., καθηγήτρια Βίκυ Πάτσιου

 

Πρωινές συνεδρίες

Α΄ συνεδρία: Το Θέατρο ως χώρος εγγραφής της ιστορικής μνήμης

Προεδρείο: Βίκυ Πάτσιου –Χαράλαμπος Μπαμπούνης

Κεντρικές εισηγήσεις

10:30 – 11:00 Θόδωρος Γραμματάς: «Η θεατρική παράσταση ως μνημονικό διακείμενο. Χρονούμενη πραγματικότητα ενός άχρονου παρόντος»

11:00 – 11:30 Σάββας Πατσαλίδης: «Ο χρόνος και ο χώρος στο μπρεχτικό και μεταμπρεχτικό θέατρο»

11:30 – 12:00 Αλεξία Παπακώστα – Αφροδίτη Ανδρέου – Ιωάννα Μπλούτη: Παρουσίαση της έρευνας «Θεατρική μνήμη μαθητών Ε΄ Δημοτικού»

 

12:00 – 12:15 Συζήτηση

12:15 – 12:30 Διάλειμμα

 

Β΄ συνεδρία: Η χρονικότητα από την επιστήμη και τη φιλοσοφία στο θέατρο

Προεδρείο: Σάββας Πατσαλίδης – Τάκης Τζαμαργιάς

12:30 – 12:45 Κώστας Σκορδούλης: «Ο Χώρος και ο Χρόνος στη Φυσική Φιλοσοφία του Νεύτωνα και του Leibniz»

12:45 – 13:00 Γιώργος Πεφάνης: «Το φάντασμα του παροντισμού στις σύγχρονες σκηνές»

13:00 – 13:15 Κυριακή Πετράκου: «Επιστημονικές και φιλοσοφικές θεωρίες του χρόνου όπως επηρέασαν το θέατρο»

13:15 – 13:30 Γεωργία Καλογήρου: «Τ’ άλλα είναι βία: Η μνήμη, η ενθύμηση και η ανάμνηση σε δύο ανατρεπτικές διασκευές του Hamlet»

 

13:30 – 13:45 Συζήτηση

Λήξη Συνεδρίας

 

Απογευματινές συνεδρίες

Γ΄ συνεδρία: Ο χρόνος του θεατή

Προεδρείο: Janice Mary Bland – Κλειώ Φανουράκη

17:00 – 17:15 Xavier Minguez – Lόpez, Rafael Fernandez – Maximiano: «From partition to performance: The Magic flute adaptations and the play of time»

17:15 – 17:30 Αλέξανδρος-Στάματιος Αντωνίου – Όλγα Κόφα: «Η σχέση χρονικής και προοπτικής ευζωίας: ο ρόλος του ελεύθερου χρόνου»

17:30 – 17:45 Μαίρη Μπαϊρακτάρη: «Διαχρονία του πρωτοτύπου και εφήμερο της παράστασης: μεταφράσεις και αναμεταφράσεις κλασικής δραματουργίας στη συγχρονία του θεατή»

17:45 – 18:00 Χρήστος Γαλίτης: «Η τοποσήμανση ενός άλλου ή το πολλαπλό παρόν»

 

18:00 – 18:15 Συζήτηση

18:15 – 18:45 Διάλειμμα

 

Δ΄ συνεδρία: Ο χρόνος στη σκηνοθεσία

Προεδρείο: Γιώργος Πεφάνης – Αθανάσιος Μπλέσιος

18:45 – 19:00 Αντωνία Βασιλάκου: «Η διερεύνηση του χρόνου στο σκηνοθετικό έργο του Claude Régy. Το παράδειγμα της παράστασης Rêve et Folie του Georg Trakl»

19:00 – 19:15 Ελένη Γεωργίου: «Aνάλυση παράστασης: Μια μέθοδος αντίστασης στο χρόνο»

19:15 – 19:30 Κωνσταντίνα Ζηροπούλου: «Η χρονικότητα των επικών αφηγήσεων στο θέατρο: η περίπτωση της Ιλιάδας σε σκηνοθεσία Σ. Λιβαθηνού»

19:30 – 19:45 Ιφιγένεια Καφετζοπούλου: «Ο χρόνος στο θέατρο: εξετάζοντας το Γάλα του Β. Κατσικονούρη, υπό το πρίσμα τεσσάρων παραγωγών: Εθνικό Θέατρο, Θέατρο Μεταξουργείο, Θέατρο Kamienica (Πολωνία), Τεχνοχώρος Ε.Θ.Α.Λ.»

19:45 – 20:00 Σταμάτης Γαργαλιάνος: «Χρόνος στο θέατρο: εξωτερικοί και εσωτερικοί παράγοντες αξιολόγησης μιας παράστασης»

 

20:00 – 20:15 Συζήτηση

Λήξη πρώτης ημέρας συνεδρίου

 

Παρασκευή 24 Μαΐου 2019

Πρωινές συνεδρίες

 

Ε΄ συνεδρία: Ιστορία και Μνήμη

Προεδρείο: Κωνσταντίνος Σκορδούλης – Κωνσταντίνα Ζηροπούλου

09:00 – 09:15 Ανδρομάχη Μοντζολή: «Η πρόσληψη της έννοιας του χρόνου μέσα από την παράσταση-θεατρικό παιχνίδι Ο χρόνος είναι ένα παιδί που παίζει»

09:15 – 09:30 Αθανάσιος Μπλέσιος: «Ιστορική μνήμη της μικρασιατικής καταστροφής και της προσφυγιάς της στο νεοελληνικό θέατρο»

09:30 – 09:45 Νεκτάριος-Γεώργιος Κωνσταντινίδης: «Χρόνος και Μνήμη στην Επανένωση της Νότιας με τη Βόρεια Κορέα του Ζοέλ Πομμερά»

09:45 – 10:00 Σίμος Παπαδόπουλος – Αγνή Καραγιάννη: «Ά-τοπος μνήμη: θέατρο στο μουσείο»

10:00 – 10:15 Τάκης Τζαμαργιάς: «Από το  ιστορικό γεγονός στο θεατρικό συμβάν. Η σύντμηση του ιστορικού παρελθόντος στο παρόν της σκηνής στο έργο Η τάξη μας του Tαντέους Σλομποτζιάνεκ»

 

10:15 – 10:30 Συζήτηση

10:30 – 11:00 Διάλειμμα

 

ΣΤ΄ συνεδρία: Η παράμετρος του χρόνου στο αρχαίο δράμα

Προεδρείο: Κυριακή Πετράκου – Ανδρομάχη Μοντζολή

11:00 – 11:15 Κωνσταντίνα Σοφιάδου: «Η μετουσίωση της θεατρικής μνήμης Ιππόλυτος 1954 – Ιππόλυτος 1988»

11:15 – 11:30 Δημήτριος Σταμάτης: «Οὐ γάρ τι νῦν γε κἀχθές, αλλ’ ἀείποτε (Soph.Ant. 456)»

11:30 – 11:45 Αλέξης Πέτρου: «Η θεατρική πράξη ως μέθοδος στοχασμού: Οι έννοιες του τόπου και του χρόνου στην κλασική Ελλάδα»

11:45 – 12:00 Βασίλειος Λορεντζάκης: «Το παρόν στις αρχαίες παραστάσεις των τραγωδιών: το παράδειγμα του Σοφοκλή»

12:00 – 12:15 Συζήτηση

Λήξη Συνεδρίας

 

Απογευματινές συνεδρίες

 

Ζ΄ συνεδρία: Ο Χρόνος στο Θέατρο για παιδιά

Προεδρείο: Xavier Minguez – Lόpez –Αντιγόνη Παρούση

17:00 – 17:15 Janice Mary Bland: «Harry Potter and the Cursed Child: Endless time and frozen time»

17:15 – 17:30 Μαρία Κλαδάκη: «Ο ελεύθερος χρόνος των ηρώων και των ηρωίδων στο θέατρο για παιδιά και νέους»

17:30 – 17:45 Μαρία Δημάκη-Ζώρα: «Η τέταρτη διάσταση στο θεατρικό έργο Δώδεκα παρά δώδεκα του Ευγένιου Τριβιζά»

17:45 – 18:00 Ελισάβετ Τσιαφίδου: «Η πρόσληψη του χρόνου από το παιδί- θεατή»

 

18:00 – 18:15 Συζήτηση

18:15 – 18:45 Διάλειμμα

 

Η΄ συνεδρία: Ο Χρόνος στο κλασικό ρεπερτόριο

Προεδρείο: Μαρία Κλαδάκη – Rafael FernandezMaximiano

18:45 – 19:00 Φρύνη Βρεττού: «Ματαίωση και αναδημιουργία της χρονικής συνέχειας: μια ανάγνωση του θεατρικού εργου Ο θάνατος του Εμποράκου του Arthur Miller»

19:00 – 19:15 Κωνσταντίνα Παναγοπούλου: «Η αβάσταχτη κυριαρχία του παρελθόντος στον Tennessee Williams»

19:15 – 19:30 Βασιλική Οικονομοπούλου: «Η φρικίασις των αισθήσεων και η μνημονική καταγραφή του νοήματος: η περίπτωση του δραματοποιημένου λογοτεχνικού κειμένου Το στρίψιμο της βίδας του Henry James»

19:30 – 19:45 Ανθούλλης Δημοσθένους: «Η Νύχτα της Ιγκουάνα αναζητά τον χαμένο χρόνο. Το έργο του Τένεσι Ουίλιαμς ως διαχρονία και η πρόσληψη της παράστασης από δύο διαφορετικά ήδη θεατών»

19:45 – 20:00 Συζήτηση

 

Λήξη δεύτερης ημέρας συνεδρίου

 

Σάββατο 25 Μαΐου 2019 (Μαράσλειο Διδασκαλείο, Μαρασλή 4)

Πρωινές συνεδρίες

 

Θ΄ συνεδρία: Η ψυχοπαιδαγωγική διαδικασία του χρόνου σε ανήλικους θεατές

Προεδρείο: Γεωργία Καλογήρου – Σταμάτης Γαργαλιάνος

09:00 – 09:315 Κλειώ Φανουράκη: «Η αξιοποίηση της έννοιας του χρόνου στη θεατρική αγωγή. Μύθοι και πραγματικότητα»

09:15 – 09:30 Κωνσταντίνος Μαστροθανάσης: «Ψυχομετρικές εκτιμήσεις της μακρόχρονης μνήμης του ανήλικου θεατή για θεατρικές παραγωγές με καλλιτεχνική στόχευση ανήλικο κοινό»

09:30 – 09:45 Άννα Αφεντουλίδου: «Η σκηνική αποτύπωση του χρόνου ως ειδικό παιδαγωγικό εργαλείο ψυχοθεραπευτικής υποστήριξης για την περίπτωση των παιδιών με Διάχυτη Αναπτυξιακή Διαταραχή και Σύνδρομο Asperger: η περίπτωση του Αλμπέρ Καμύ»

09:45 – 10:00 Παναγιώτης Γαλάνης: «Η ατομικότητα του παιδιού και του εφήβου και το θεατρικό δρώμενο: μια απόπειρα ψυχολογικής και ιδεαλιστικής φιλοσοφικής έποψης της επίδρασης των θεατρικών βιωμάτων στη συγκρότηση της προσωπικότητάς τους»

 

10:15 – 10:30 Συζήτηση

10:30 – 11:00 Διάλειμμα

 

Ι΄ συνεδρία: Θεατρική ψευδαίσθηση και θεατρική μνήμη

Προεδρείο: Dorota Michułka – Σταμάτης Αντωνίου

11:00 – 11:15 Dorota Michułka: «Breaking the boundaries of a book for a child – The last performance of Miss Esterka (2014) by Adam Jaromir as reading experience of reading memory»

11:15 – 11:30 Αντώνιος Λενακάκης – Αντιγόνη Παρούση: «Μνήμες ενηλίκων από ήρωες-κούκλες: Γυρνώντας τον χρόνο πίσω»

11:30 – 11:45 Μαρία Μπιμπούδη – Κωνσταντίνος Πανούσης: «Το ψηφιακό θέατρο μέσω της αξιοποίησης της κινητής μάθησης»

11:45 – 12:00 Αιμιλία Καραντζούλη: «Η λειτουργία του χρόνου στα διαδραστικά ψηφιακά περιβάλλοντα της εικονικής και δυνητικής πραγματικότητας»

 

12:00 – 12:15 Συζήτηση

Λήξη Συνεδρίας

Απογευματινές συνεδρίες

 

ΙΑ΄ συνεδρία: Η διάσταση του χρόνου στη θεατρική έκφραση: Όψεις της χρονικότητας

Προεδρείο: Μαρία Δημάκη-Ζώρα – Αντώνης Λενακάκης

17:00 – 17:15 Στέλιος Πελασγός: «Μην χορεύεις στον ύπνο σου πριγκίπισσα. Η κατάρα της αιώνιας παιδικότητας στα λαϊκά παραμύθια και η σύγχρονη λατρεία του παλιμπαιδισμού»

17:15 – 17:30 Ευάγγελος Βρέττας: «Νησίδες εκτόνωσης και παράλληλες χρονικές διαστρωματώσεις στην τέχνη της performance»

17:30 – 17:45 Ευγενία Μάμαλη – Σίμος Παπαδόπουλος: «Η θέαση, η μέθεξη και η βίωση στο θέατρο για τη δημιουργία μνημονικού αποθέματος»

 

17:45 – 18:00 Συζήτηση

18:00 – 18:30 Διάλειμμα

 

Καταληκτήρια Συνεδρία: Κειμενικός – Παραστασιακός – Συνειδησιακός χρόνος

Συζήτηση: Θεατρική – αισθητική απόλαυση και παιδαγωγία

Συμμετέχουν:

Θόδωρος Γραμματάς

Λάκης Κουρετζής

Σάββας Πατσαλίδης

Γιώργος Πεφάνης

Πέτρος Ρούσσος

 

Κατάλογος Συνέδρων

Ανδρέου Αφροδίτη: Εκπαιδευτικός, Master Θεατρολογίας, υποψήφια Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., andreouaphr@gmail.com

Αντωνίου Αλέξανδρος-Στάματιος: Αναπληρωτής Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., as_antoniou@primedu.uoa.gr

Αφεντουλίδου Άννα: Εκπαιδευτικός αποσπασμένη στο Ι.Ε.Π., Συγγραφέας, annaafen@hotmail.com

Βασιλάκου Αντωνία: Ε.Ε.ΔΙ.Π., Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, antoniavasilakou@yahoo.fr

Βρέττας Ευάγγελος: Master Θεατρολογίας, Ε.Κ.Π.Α., Evaggelosvrettas1992@gmail.com

Βρεττού Φρύνη: Εκπαιδευτικός, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Ε.Κ.Π.Α., frynivrettou@yahoo.com

Bland Janice Mary: Professor of English Education, Nord University, Norway, Janice.m.bland@nord.no

Γαλάνης Παναγιώτης: Υποψήφιος Διδάκτωρ, Τμήμα Πολιτικής Φιλοσοφίας, Νομική Σχολή, Ε.Κ.Π.Α., panagiotisgln@gmail.com

Γαργαλιάνος Σταμάτης: Αναπληρωτής Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, stamatis_gargalianos@yahoo.gr

Γαλίτης Χρήστος: Master Θεατρολογίας, Ε.Κ.Π.Α., c.galitis@gmail.com

Γεωργίου Ελένη: Διδάκτωρ Θεατρολογίας, Ε.Κ.Π.Α., selana_nera@yahoo.gr

Γραμματάς Θεόδωρος, Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., tgramma@primedu.uoa.gr

Δημάκη-Ζώρα Μαρία: Επίκουρη Καθηγήτρια, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. mzora@primedu.uoa.gr

Δημοσθένους Ανθούλλης: Υποψήφιος Διδάκτωρ, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., anthoullisdemosthenous@gmail.com

Ζηροπούλου Κωνσταντίνα: Σ.Ε.Π., Α.Π.Κυ., Διδάκτωρ Θεατρολογίας, Α.Π.Θ., constantina.ziropoulou@ouc.ac.cy

Καραγιάννη Αγνή: Εκπαιδευτικός, Υποψήφια Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, karagianni_agni@yahoo.gr

Καραντζούλη Αιμιλία: Υποψήφια Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., aimi_kar@hotmail.com

Καλογήρου Γεωργία: Καθηγήτρια, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., gkalog@primedu.uoa.gr

Καφετζοπούλου Ιφιγένεια: Υποψήφια Διδάκτωρ, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., ifigen.kafetzopoulou@gmail.com

Κλαδάκη Μαρία: Επίκουρη καθηγήτρια, Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστήμιο Αιγαίου, mkladaki@rhodes.aegean.gr

Κουρετζής Λάκης: Επίτιμος Δρ. ΠΤΔΕ-ΕΚΠΑ, Θεατροπαιδαγωγός, Σκηνοθέτης, Συγγραφέας

info@theatro-imeras.gr

Κόφα Όλγα: Εκπαιδευτικός, Master Ειδικής Αγωγής, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., olgakofa@gmail.com

Κωνσταντινίδης Νεκτάριος-Γεώργιος: Διδάκτωρ, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α., Υποψήφιος Μεταδιδάκτορας, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., nektarios24@hotmail.com

Λενακάκης Αντώνης: Επίκουρος καθηγητής, Τ.Ε.Π.Α.Ε., Α.Π.Θ., alen@nured.auth.gr

Λορεντζάκης Βασίλειος: Υποψήφιος Διδάκτωρ, Τμήμα Φιλοσοφίας, Α.Π.Θ., vlorntz@gmail.com

Μάμαλη Ευγενία: Εκπαιδευτικός, Υποψήφια Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, evima7@gmail.com

Μαστροθανάσης Κων/νος: Υποψήφιος Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Πανεπιστήμιο Αιγαίου, kostas_0231@yahoo.gr

Μοντζολή Ανδρομάχη: Διδάκτωρ, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, Ε.Κ.Π.Α, Σκηνοθέτης, montzoli@theatro-imeras.gr

Μπαϊρακτάρη Μαίρη: Υποψήφια Μεταδιδάκτορας, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α. mbairaktari@gmail.com

Μπιμπούδη Μαρία: Εκπαιδευτικός, Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., bibumaria@gmail.com

Μπλέσιος Αθανάσιος: Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, blesiosthanos@yahoo.gr

Μπλούτη Ιωάννα: Master Παιδαγωγικής, Υποψήφια Διδάκτωρ, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., ioanna.blouti@gmail.com

Michułka Dorota: Ph.D. Head of the Department of Methodology of Teaching Language and Literature, University of Wrocław, Poland, michdor@uni.wroc.pl

Οικονομοπούλου Βάσω: Διδάκτωρ Νεοελληνικής Φιλολογίας, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., vassoec@gmail.com

Παναγοπούλου Κωνσταντίνα: Εκπαιδευτικός, Master Θεατρολογίας, Ε.Κ.Π.Α., nadiatheater@hotmail.gr

Πανούσης Κωνσταντίνος: Εκπαιδευτικός, Τμήμα Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., daskalosk@me.com

Παπαδόπουλος Σίμος: Επίκουρος καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε., Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, sypapado@otenet.gr

Παπακώστα Αλεξία: Διδάκτωρ Θεατρολογίας, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., alexpap19@yahoo.gr

Παρούση Αντιγόνη: Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τ.Ε.Α.Π.Η., Ε.Κ.Π.Α., aparous@ecd.uoa.gr

Πατσαλίδης Σάββας: Ομότιμος Καθηγητής, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Α.Π.Θ., spats@enl.auth.gr

Πελασγός Στέλιος: Διδάκτωρ Παιδαγωγικής, Φ.Π.Ψ./ Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., Αφηγητής, steliospelasgos@yahoo.gr

Πετράκου Κυριακή: Καθηγήτρια, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., kypetra@theatre.uoa.gr

Πέτρου Αλέξης: Αναπληρωτής Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Κύπρος, Abaris@primehome.com

Πεφάνης Γιώργος: Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., gpefanis@theatre.uoa.gr

Ρούσσος Πέτρος: Αναπληρωτής Καθηγητής, Ψυχολογίας, Ε.Κ.Π.Α., roussosp@psych.uoa.gr

Rafael Fernandez-Maximiano: Professor, University of Valencia, Spain, rafael.fernandez-maximiano@uv.es

Σκορδούλης Κωνσταντίνος: Καθηγητής, Π.Τ.Δ.Ε, Ε.Κ.Π.Α., kskordul@primedu.uoa.gr

Σοφιάδου Κωνσταντίνα: Διδάκτωρ Θεατρολογίας, Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α. Sofconnie20@gmail.com

Σταμάτης Δημήτριος: Εκπαιδευτικός, Διδάκτωρ Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Ε.Κ.Π.Α. dstamatis@phil.uoa.gr

Τζαμαργιάς Τάκης: Ε.Ε.Π., Π.Τ.Δ.Ε., Ε.Κ.Π.Α., Σκηνοθέτης, ptzamar@primedu.uoa.gr

Τσιαφίδου Ελισάβετ: Master Θεατρολογίας, Α.Π.Κυ., elisavetsiaf@yahoo.gr

Φανουράκη Κλειώ: Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Θεατρικών Σπουδών, Ε.Κ.Π.Α., kfanouraki@theatre.uoa.gr

Xavier Minguez-Lόpez: Professor, University of Valencia, Spain, xavier.minguez@uv.es

EnglishGreek